Teated
Raamatuklubi koguneb taas 16. jaanuaril
Lugemishuvilised on oodatud kell 17 lugemissaali. Rõõmustame nii seniste kui uute liikmete üle. Soovitame üksteisele raamatuid, mis endale südamelähedased.
Mare Kõiva loeng rahvausundist 13. jaanuaril
Akadeemik Mare Kõiva kõneleb 13. jaanuaril kell 13.30 keskraamatukogu lugemissaalis eesti rahvausundist. Kaetud on ka väike kohvilaud. Huvilised on palutud!
Näituse “500 aastat eestikeelseid raamatuid” avamine keskraamatukogus 8. jaanuaril
Peatselt algavale Eesti Raamatu Aastale pühendatud stendinäitus avatakse kell 16.30 lugemssaalis. Näitust tutvustab Eesti Kirjanduse Seltsi esindus koosseisus Triin Ploom-Niitra, Marja Unt, Krista Ojasaar ja Toomas Kiho. Külas on kunstnik Navitrolla, kel kaasas uus kalender. Muusikalise tervituse eest hoolitseb Heino Tartes.
Olete palutud!
Raamatukogude lahtiolekuaeg pühadeperioodil
23. ja 31. detsembril suletakse raamatukogud kolm tundi varem.
24.-26. detsembril ja 1. jaanuaril on kõik raamatukogud suletud. Vastse-Kuuste raamatukogu on suletud 27. detsembril; Rasina raamatukogu 30. detsembril; Himmaste, Peri ja Taevaskoja raamatukogu 31. detsembril.
Keskraamatukogu on 23. ja 31. detsembril avatud 10-15; 27. ja 28. detsembril 10-16; 30. detsembril 10-18.
Kauneid pühi!
Kirjanik Rainer Rahasepp ja Põlva Keskraamatukogu esitlevad
Üritus „Põlvamaa loeb raamatuid ehk LOE ETTE!“
Aasta 2025 on Eesti raamatu aasta, hoo sellele anname juba selle aasta lõpul. Kutsume Põlvamaa emasid ja isasid, vanaemasid ja vanaisasid lastele ja lastelastele armsaid raamatuid ette lugema, loomulikult võib ka vastupidi: lapsed loevad ette suurtele. Ettelugemine toimub 1. detsembrist kuni 28. veebruarini. Selle aja jooksul tuleb igal kuul kodudes ette lugeda vähemalt üks raamat ehk kolme kuu jooksul vähemalt kolm. Raamatute žanr ja maht on ettelugeja enda vabal valikul. Olgu selleks muinasjutu- või luuleraamat või mõni muu põnev teos.
Ettelugemise tarbeks on loodud Facebooki üritus. Sinna tuleb märkida, et osalete ettelugemisel, millega ühtlasi kinnitate osalemise auhinnaloosis. Soovi korral võite ettelugemise jäädvustada ja FB-sse üles laadida. Iga raamatu kohta tuleb täita lugemisleht, mille saab kõikidest maakonna raamatukogudest, aga selle võib ka FB-st alla laadida. Käsitsi täidetud lugemisleht tooge hiljemalt 10. märtsiks oma kodukoha raamatukokku (kui elate maal) või Põlva Keskraamatukogu lasteteenindusse. Arvutis täidetud lugemislehe saata aadressile ainika@raamat.polva.ee (samuti 10. märtsiks).
Tänuüritus osalejatele peetakse rahvusvahelisel jutuvestmise päeval, 20. märtsil. Auhinnaloosiks on ürituse idee autor Rainer Rahasepp pannud välja Apollo kinkekaardid (üks 75- ja 50-eurone ning kolm 25-eurost). Lisaks loositakse välja muidki auhindu. Tänuürituse juurde kuuluvad ka mängud ja väike amps.
Ettelugemine kinnistab lapse sõprust raamatuga ja kasvatab tema lugemisharjumust. Lapsele ettelugemine soodustab õigesti kirjutama, parandab keele arengut ning toetab lapse ja vanema omavahelist suhet. Rõõm koos veedetud ajast on kohe kindlasti väärtuslikum kui nutis veedetud aeg.
Olete oodatud ette lugema!
Pensionitarkuse loengud 2. detsembril
Heade valikute tegemiseks on alati hea omada infot. See kehtib ka pensionite kohta. Esmaspäeval, 2. detsembril ongi hea võimalus info kogumiseks. Penisonitarkuse loengud toimuvad kell 16 Vastse-Kuuste raamatukogus ja kell 18 keskraamatukogu saalis (Kesk 16, 3. korrus). Loengud on tasuta.
Olete oodatud!
Reedel, 29. novembril on keskraamatukogu ja Vastse-Kuuste raamatukogu suletud (sisetööpäev)
Mõlema raamatukogu juures on tagastuskast. Keskraamatukogus saab raamatuid tellida raamatukappi.
Head külastajad
12.-16. novembrini remonditakse keskraamatukogu lugemissaali. Olete raamatukokku oodatud, aga vabandame väikeste ebamugavuste pärast
Võro keele nädalal keskraamatukogus
6. novembril kell 14-16 on huvilised (olgu väikesed või suured) oodatud lasteteenindusse. Külla tuleb võro keele hea tundja Aile Vals. Üheskoos loetakse võro keeles ja otsitakse üles kõige põnevamad võrokeelsed sõnad. Raamatukogu lastetöö juhi Ainika Mägi eestvõttel meisterdatakse mardi- ehk märdimaske.
7. novembril kell 17 koguneb lugemissaali raamatuklubi tutvuma võrokeelse kirjavaraga. Oodatud on klubilaste lugemiskogemused, aga ärgu heitku meelt need, kes ühtegi võrokeelset raamatut veel lugenud ei ole, vaid tulgu ikka! Oodatud on ka uued klubiliikmed.
Terve nädala jooksul on raamatukogus võrokeelsete raamatute väljapanekud.
Suvelugemise tunnustusüritus Põlva Keskraamatukogus
25. oktoobril peeti Põlvas ülemaakonnalise suvelugemise tunnustusüritusLoe lähemalt...
Põlvamaa XVIII maaraamatukoguhoidja päev
23. oktoobril kogunesid maakonna raamatukoguhoidjad oma traditsioonilisele üritusele ehk maapäevale, mis sai alguse juba 2005. aastal.
Loe lähemalt...Käimas on 35. raamatukogupäevad “Kohtume raamatukogus”
Seekordne raamatukogudekaad lükati Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu eestevedamisel käima juba 18. oktoobril ja ettevõtmisi jagub ka novembri alguspäevadesse. Loe lähemalt...
Raamatukogupäevad on viivisevabad!
Raamatukogupäevade ajal, 20.-30. oktoobrini keskraamatukogus viivist ei võeta. Palun kasutage head võimalust tagastada kauemaks (üle tähtaja) kätte jäänud teavikud.
Keskraamatukogu
Üle-eestilise 4. klasside ettelugemisvõistluse “Ida pool päikest ja lääne pool kuud” Põlvamaa eelvoor
Eelvoor peeti 9. oktoobril Põlva Keskraamatukogus, korraldajaks siinsed lasteraamatukoguhoidjad. Kultuuririkkuse aastale kohaselt on tänavune võistlus pühendatud muinasjuttudele. Repertuaarivalikul oldi leidlikud – kõlas vaimukaid ja muhedaid lugusid eri rahvastelt.
Sõnaränd ehk eesti kirjanike autoriõhtu 10. oktoobril keskraamatukogus
Huvilised on kell 17.30 palutud lugemissaali kohtuma Maimu Bergi, Hugo Vaheri ja Igor Kotjuhiga, kes kõik on laia haardega põnevad loomeisiksused. Sõnarännu puhul on tegu 2004. aastal alguse saanud kohtumiste sarjaga, mis aastaid kandis nime Kirjandustuur. Hea meel on märkida, et keskraamatukogu on tuuri peakorraldajate – Eesti Kirjanike Liidu ja palju aastaid ka Eesti Rahvusraamatukogu – partneriks olnud kogu selle aja. Ilusa nime Sõnaränd pani tuurile poetess Doris Kareva. Sõnarändu toetab Eesti Kultuurkapital.
Raamatuklubi kokkusaamine
Klubi koguneb keskraamatukogu lugemissaalis 17. oktoobril kell 17. Seekordne kokkusaamine on pühendatud noortekirjandusele. Seetõttu võiks meelde tuletada varasemaid lugemiselamusi, aga jõuab sirvida ka värskeid raamatuid. Klubisse on oodatud ka uued liikmed!
Kakao- ja šokolaadipäev keskraamatukogu lasteteeninduses
2. oktoobril kell 14-16 on kõik oodatud kakaod maitsma, toredaid jutte lugema, kommi sööma ja lõbusat kommimängu mängima.
Vaimse tervise kohvik
Laupäeval, 28. septembril kell 11-15 on keskraamatukogu lasteteenindusse taas oodatud kõik, kes soovivad jagada vaimse tervise muresid ja nõu küsida. Nõustamine on privaatne.
Reedel, 27. septembril on keskraamatukogu ja Vastse-Kuuste raamatukogu suletud (sisetööpäev)
Mõlema raamatukogu juures on tagastuskast. Keskraamatukogus saab raamatuid tellida raamatukappi.
XXI üleriigiline lasteraamatukoguhoidjate päev Põlvamaal
18. septembri hommikul kogunes Põlva Keskraamatukokku enam kui 60 lastega töötavat raamatukoguhoidjat üle Eesti. Külalistel jagus meie raamatukogu kohta palju kiidusõnu. Südapäeval kuulutas päevajuht Ainika Mägi Himmaste raamatukogus-külakeskuses avatuks päeva põhiosa. Abivallavanem Koit Nook tutvustas valla viimase aja tegemisi. Tilsi lapsed esitasid mõnusa raamatuteemalise lühinäidendi, mille kirjutas ja lavastas nende õpetaja Liina Vagula. Kirjanike sisuka ja südamliku vestlusringi moodustasid Grethe Rõõm, Liina Vagula, Triinu Laan ja Rainer Rahasepp. Ülevaate Eesti rahvaraamatukogude 2023. aasta lastetööst tegi Võru kolleeg Kristi Soll. Eesti Lastekirjanduse Keskuse direktor Triin Soone tutvustas keskuse tegemisi ja edastas tähtsa uudise: nendest on saanud Edgar Valteri pärandi hoidja. Lasteraamatukoguhoidjate päeval tunnustatakse alati Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu (ERÜ) auhinna aasta lasteraamatukoguhoidja nominente, keda seekord on esitatud kuus, meie maakonnast Evi Tiigimäe Räpina valla Keskraamatukogust. Nominentide mitmekülgset tegevust tutvustas ERÜ lasteteeninduse toimkonna juht Jaanus Kõuts. Teda toetasid noored rahvamuusikud Anette Vaino, Marie Viese ja Hanna-Lisete Sellis koos lõõtsmaestro Heino Tartesega, kes esitasid katkendeid nominentide kodupaikadega seotud paladest. Päeva ametliku osa lõpetas “Ukuaru valsi” hingestatud esitus. Huvilisi jätkus ka koos kodu-uurija Liina Kähriga tutvuma Jakob Hurda sünnitaluga. Täname kõiki, kes päeva kordaminekule kaasa aitasid! Eraldi tänu Himmaste raamatukogu töötajatele Ene Lugametsale ja Ave Porgile koos vabatahtlikega, Liina Vagulale, Himmaste käsitööringi Nobedad Näpud ja Taevaskoja seltsingu Vesipapp liikmetele (käsitöö- ja keraamikanäitus muutis maja ülimalt hubaseks). Lasteraamatukoguhoidjate päeva toetasid Kultuuriministeerium, Põlvamaa Omavalitsuste Liit, Eesti Kultuurkapitali Põlvamaa ekspertgrupp, Põlva Vallavalitsus ja Põlva Keskraamatukogu.
Teemapäev “Maailma mineraalid ja fossiilid” keskraamatukogus 14. septembril kell 10-16
Rõõmsameelne geoloog Juulia-Gabrielle Moreau, kes pärit Belgiast, aga elab Põlvas, pani hiljaaegu raamatukogu fuajeesse (sissepääs peauksest) välja ülimalt huvitava näituse. Laupäeval ootab ta huvilisi, kellele põnevat maailma lähemalt tutvustada. Tal on ette näidata koguni 100 näidist! Näha saab ametüsti, fluoriidi, dinosauruse jalajälge ja palju muudki. Lisaks on väike müügilett, kus saab osta mineraali, mis maksab 50 sendist 50 euroni. Sobivat leidub lastele ja suurtele. Väike õnneloos on ka, auhinnaks kaunis kõrberoos
Lugemistund 9. septembril
Rahvusvahelise UNESCO kirjaoskuse päeva puhul (8. septembril) algatasid meie põhjanaabrid viis aastat tagasi Lugemistunni – ReadHour -, mis lühikse ajaga on muutunud rahvusvaheliseks. Tänavu tähistatakse Lugemistundi 9. septembril. Kell 11-12 on kõik oodatud pühendama tunni lugemisele, kus see vähegi võimalik on. Raamatukogudesse on lugejad palutud nii sel kellaajal kui ka muudel aegadel. Keskraamatukogu lasteteeninduses loetakse täistundidel (11-17) “Pipi Pikksukka”, lugemisele järgneb väike viktoriin. Vanakülas on lugejad südapäeval kutsutud raamatukokku koos oma lemmikraamatuga. Vastse-Kuustes on kell 10-12 lugema oodatud õpilased ja kell 18-19.30 vanavanemad. Kiidjärvel loetakse kell 14-15 August Jakobsoni muinasjutte. Tilsis on Lugemistund kell 11-12. Rohkem infot Lugemistunni kohta leiab Soome Instituudi kodulehelt.
Head lugemist!